We współczesnych czasach w budownictwie wykorzystuje się z roku na rok coraz więcej maszyn i urządzeń mających na celu ułatwienie lub przyspieszenie robót. Nawet najtrudniejsze zadania, wymagające udźwigu olbrzymich ciężarów i precyzyjnych czynności mogą obecnie być wykonywane przy użyciu dobrze dobranego sprzętu.

Usługi dźwigowe – wielozadaniowe maszyny

Aby zapewnić sobie komfort pracy na wysokościach najczęściej wykorzystywane są dźwigi wieżowe jak i samochodowe. Wytrzymałe elementy i przemyślana konstrukcja sprawia, że są one bardzo wytrzymałe i sprawnie dają sobie radę z każdą pracą. Dźwigi w zależności od przeznaczenia mogą przenosić bardzo duże elementy lub, jeśli sytuacja tego wymaga, mogą działać zaskakująco precyzyjnie i delikatnie. Dzięki nim można przenosić na znaczne odległości bloki betonowe czy elementy stalowe, które nie mogłyby zostać przetransportowane przez ludzi. Obecnie dźwigi, dzięki postępowi technologicznemu, często wyposażone są w wysokiej jakości kabiny, gwarantujące komfort i swobodę pracy. Są to maszyny wielozadaniowe. Dzięki nim prace na większą skale przebiegają znacznie szybciej niż kilkanaście lat temu. Z roku na rok, specjaliści starają się jeszcze bardziej udoskonalić sprzęty i zapewnić je największe spektrum ich funkcjonalności.

Zastosowanie HDS

Bardzo często stosowany jest hydrauliczny dźwig samochodowy, w skrócie określany HDS. Jest to samochód ciężarowy z zamontowanym żurawiem przeładunkowym. Jest to samobieżne urządzenie, które umożliwia załadunek lub rozładunek ciężkich złożonych elementów jak i tych pojedynczych wykorzystywanych podczas budowy i remontów. Mimo, że konstrukcja hydraulicznego dźwigu samochodowego nie jest skomplikowana, gwarantuje on znaczne przyspieszenie efektów pracy i ułatwienie trudnych działań. Napęd dźwigu składa się zazwyczaj z układu wodnego napędzanego pompą hydrauliczną. Pompa zasilana jest przez silnik spalinowy samego pojazdu. Hydrauliczny dźwig samochodowy zazwyczaj charakteryzuje się udźwigiem rzędu 2,5 do 16 ton, a ramię żurawia wysuwa się w granicach od 2 do 12 metrów.

transport HDS Legnica

HDS to pojazd umożliwiający wykonanie wielu prac wymagających dużej siły i tonażu.

Dźwigi jak i żurawie wykorzystuje się obecnie nie tylko w branży budowlanej czy w transporcie. Mimom, że właśnie tam odgrywają one główną rolę, wykorzystuje się je coraz częściej w pracach leśnych np. podczas rozładunku lub załadunku drewna na pojazdy wywozowe. Umożliwiają one hydrauliczne podnoszenie, które gwarantuje nie tylko efektywność działań, ale również dobrą widoczność podczas pracy.

Jak wynająć usługi dźwigiem?

Podczas budowy lub remontu dźwig może okazać się niezbędnym urządzeniem umożliwiającym posuwanie się prac do przodu. Chcąc wynająć taki sprzęt możemy skorzystać z usług firm zajmujących się tą branżom. Udostępniają one maszyny klientom indywidualnym jak i tym biznesowym. Można podjąć współpracę długoterminową jak i jednorazowo wynająć dźwig na własne potrzeby. Dźwig dobierany jest do potrzeb konkretnego klienta i rodzaju prac jakie są wykonywane. Niektóre z firm zapewniają dodatkowe elementy, które mogą poprawić jakość wykonywanych robót. Można wynająć np. kosz osobowy, haki wyspecjalizowane do podnoszenia cegieł lub palet oraz liny i łańcuchy.  Niekiedy możemy także zaopatrzyć się w kontenery, w których będziemy mogli przetrzymywać dane materiały.

Przedsiębiorstwa tego typu zapewniają również pomoc specjalisty, który będzie operatorem maszyny. Osoba bez wyszkolenia nie może podjąć się sama pracy na dźwigu, do tak skomplikowanych działań niezbędna będzie doświadczona osoba, posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Decydując się na wynajem urządzenia warto zorientować się czy jest on regularnie kontrolowany i nie będzie sprawiał zagrożenia na placu budowy. Im nowszy dźwig ty,m możemy spodziewać się lepszej jakości jego pracy.