Wentylacja mechaniczna – skuteczna alternatywa dla grawitacyjnej
Wentylacja mechaniczna jest doskonałą alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej. Najczęściej jest ona połączona dodatkowo z tzw. rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.
Wentylacja mechaniczna nie jest wcale skomplikowana. Wystarczy montaż dwóch wentylatorów, z których jeden będzie nawiewał do wnętrza świeże powietrze, a drugi tłoczył je na zewnątrz – jest to najprostsza forma wentylacji mechanicznej. Oczywiście, możliwe jest zwiększenie liczby wentylatorów i można dołączyć rekuperację, aby powietrze dostające się środka mogło korzystać z energii cieplnej powietrza usuwanego, przez co wentylacja stanie się bardziej profesjonalna. Nawet najprostsza wersja wentylacji mechanicznej sprawdza się lepiej niż wentylacja grawitacyjna, ponieważ wentylacja mechaniczna jest wydajniejsza niż wentylacja grawitacyjna, zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia.
Ponadto wentylacja grawitacyjna działa jedynie w określonych warunkach pogodowych. Cechą wspólną jest fakt, że zimą znacznie wychładzają wentylowane pomieszczenie, doprowadzając do sporej straty ciepła, a przez to zwiększając koszty utrzymania mieszkania. Wentylacja mechaniczna okazuje się być lepsza w momencie, gdy trzeba regulować dostęp powietrza do wnętrza – wentylacja grawitacyjna niestety tego nie umożliwia.
Jakie są zalety wentylacji mechanicznej?
Jej największą zaletą jest zapewnienie odpowiedniej, ustalonej przez mieszkańców ilości świeżego powietrza. W pomieszczeniach, które potrzebują silniejszej wentylacji – mechaniczna wentylacja doprowadza to jego szybkiej wymiany. W kuchniach, toaletach czy łazienkach ma to wielkie znaczenie w utrzymaniu prawidłowej ich wilgotności. To natomiast powoduje, że pomieszczenia tego typu, jeśli są dobrze wentylowane, nie są narażone na powstanie grzybów czy pleśni. Wentylacja mechaniczna jest więc wentylacją na żądanie – zapewnia taką wymianę powietrza, jaka w danej sytuacji jest przez nas wymagana. Ma to swoje zalety, ale i również wtedy, gdy domownicy opuszczają mieszkanie na dłuższy okres czasu. Wentylacja mechaniczna gwarantuje wtedy jedynie minimalną, potrzebną wymianę powietrza.
Dobrze zaprojektowana i sprawnie działająca wentylacja mechaniczna sprawia, że konieczność otwierania okien jest ograniczona do minimum. W sezonie jesienno-zimowym oznacza to duże, wymierne oszczędności, które zyskać można na ogrzewaniu domu. Najczęściej wentylację mechaniczną projektuje się równolegle z wymiennikami ciepła, które sprawiają, że wlatujące do środka powietrze jest ocieplone. W przypadku wentylacji grawitacyjnej zimą najczęściej – z powodu przenikającego do wnętrza zimna – zatykane i uszczelniane są otwory wentylacyjne. Kosztem zwiększenia ciepła w domu, zwiększa się tym samym poziom wilgotności w pomieszczeniu. A im pomieszczenie jest mniej wietrzone, a więc im wewnątrz większe jest stężenie dwutlenku węgla, tym gorsze samopoczucie domowników i ich częstsze choroby.
Zapewnij sobie komfort czystego powietrza
Nowoczesna wentylacja to szansa na wyższą jakość użytkowania pomieszczeńStatystyki Straży Pożarnej za 2016 rok
Liczba zdarzeń z CO
Liczba osób poszkodowanych
Liczba ofiar śmiertelnych
Tlenek węgla jest bezbarwny, nie posiada również zapachu. Od tego niebezpiecznego gazu giną nawet całe rodziny. Do zaczadzeń najczęściej dochodzi nocą, kiedy domownicy są pogrążeni we śnie. Należy robić wszystko, aby zmniejszyć ilość zaczadzeń. W tym celu potrzebna jest nam odpowiednia wiedza i praktyka.
Tlenek węgla, nazywany również czadem, powstaje w wyniku procesu spalania. Do jego emisji dochodzi w trakcie spalania paliw stałych, jak i ciekłych oraz gazowych. Najczęstszym powodem wydzielania się czadu jest brak dopływu powietrza do urządzenia grzewczego. Niestety najczęściej do takich sytuacji doprowadzają nasze własne działania i zaniedbania.
Przyczyny zaczadzeń
Przyczyną zaczadzeń nie są wcale piece i inne urządzenia grzewcze, jak powszechnie się uważa. Powodem tego typu tragedii są samodzielne przeróbki instalacji, niekontrolowanie ich stanu technicznego, niepoddawanie kominów sezonowym przeglądom oraz wadliwie działająca wentylacja w domu. Do zaczadzeń dochodzi z powodu źle wykonanych podłączeń kominowych oraz wadliwie wyprowadzonych przewodów ponad dachy budynków. Po przeprowadzeniu ekspertyz okazuje się najczęściej, że przewody były nieszczelne lub niedrożne z powodu obecnej w nich sadzy. W wielu przypadkach nie doszłoby do tragedii, gdyby nie bezmyślne blokowanie kratek wentylacyjnych czy samodzielne przeróbki instalacji grzewczych. Pamiętajmy, że oszczędność na walce z czadem zazwyczaj źle się kończy. Cóż z tego, że wydamy mniej na ogrzewanie, kiedy to ciepło nie będzie uciekało przez drożną kratkę wentylacyjną, jeśli w efekcie narażamy na niebezpieczeństwo życie własne i swojej rodziny. Nie zaleca się również oszczędności wobec serwisowania urządzeń grzewczych oraz dokonywania regularnych przeglądów całej instalacji. Zawroty głowy, mdłości, zaburzenia wzroku to pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla. Kiedy zaobserwujemy je u siebie lub u pozostałych mieszkańców – należy natychmiast otworzyć wszystkie okna i udać się do szpitala.
Zapobieganie zatruciom czadem
Zgodnie z obowiązujący w Polsce prawem, zarządcy oraz właściciele budynków mieszkalnych posiadają następujące obowiązki:
- coroczne poddanie skontrolowaniu przez osobę uprawioną przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych
- okresowe czyszczenie przewodów kominowych: dymowych co trzy miesiące, spalinowych co sześć miesięcy, wentylacyjnych raz na rok
- poddawanie okresowej kontroli, przez osobę uprawnioną instalacji gazowych
- poddawanie okresowej konserwacji i serwisowaniu zainstalowanych w budynku przyrządów grzewczych, tj. kotłów czy term gazowych
Nowoczesne usługi w zakresie projektowania, montażu i konserwacji wentylacji oferuje firma ClimaZone Kraków.
Specjalistyczne usługi na terenie Krakowa i okolic, nowoczesna wentylacja dopasowana do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej – Wentylacja Kraków.