Przy nowych domach powstają garaże – właściwie trudno sobie wyobrazić ich brak. Nieco trudniej jest w mieście, ale przy blokach często funkcjonują garaże a w nowym budownictwie można zapewnić sobie także miejsce garażowe, zazwyczaj w podziemiach budynku. Jakie bramy garażowe są najlepsze? Czym się kierować przy zakupie?

Specyfika bram garażowych

Wśród rodzajów bram najpopularniejsze są bramy uchylne – otwierane do góry – oraz segmentowe. Te drugie pozwalają zaoszczędzić więcej miejsca, ponieważ po otwarciu “kryją się” na suficie garażu. To dobre rozwiązanie, jeśli nie dysponujesz sporym podjazdem lub garaż wychodzi na ulicę. Mniej popularne są bramy garażowe rozwieralne, które uchylają się na boki jak skrzydła drzwi – zajmują dużo miejsca, są też rzadko dostępne. Ciekawym rozwiązaniem jest natomiast brama rolowana, działająca podobnie jak segmentowa. Różnica dotyczy montażu – w bramie segmentowej jej części poruszają się na rolkach umieszczonych w prowadnicy, natomiast w bramie rolowanej cały płaszcz zwija się do skrzynki na suficie lub ścianie.

Ważne są kwestie dodatkowe. Oprócz różnych sposobów otwierania bram warto zastanowić się, czy potrzebna będzie brama ocieplana. To dobre rozwiązanie, jeśli garaż jest ogrzewany i stoi przy domu. Pozwoli to obniżać koszty eksploatacji, choć sama brama będzie nieco droższa. Jest to jednak jednorazowy wydatek, który wkrótce się zwróci w postaci zaoszczędzonych na ogrzewaniu pieniędzy. W garażu wolnostojącym takie rozwiązanie nie jest tak ważne, pozwala jednak lepiej chronić pojazd przed chłodem, co ma szczególne znaczenie np. dla silników typu diesel.bramy garażowe dolnośląskie

Montaż bramy garażowej

Jak wygląda montaż? W przypadku bram rolowanych i segmentowych prace można zacząć dopiero po wykończeniu wnętrza garażu i dokładnym wyschnięciu tynków i farb. Nie powinno się również prowadzić żadnych prac tynkarskich po zamontowaniu prowadnic, ponieważ ich zachlapanie może je uszkodzić i w rezultacie uniemożliwić ich działanie. Przy montażu tych bram ważne jest zachowanie odpowiednich odległości, ważne jeszcze szczególnie nadproże – dla bram segmentowych powinno mieć 10-22cm, natomiast dla rolowanych minimum 30cm.

Bramy garażowe uchylne górne po otwarciu zmniejszają wysokość wjazdu do garażu o ok. 20 cm, dlatego nadproże powinno być stosunkowo krótkie lub umieszczone wyżej. Jeśli na podjeździe jest dużo miejsca warto zamontować bramę uchylaną boczną, która odchyla się na bok. Przed przystąpieniem do montażu bramy garaż ściany garażu powinny być wykończone, ale podłoga nie – próg bramy trzeba zabetonować, tak że dopiero wtedy można ułożyć posadzkę.