Jeśli planujesz wybudować przy swoim domu ogród zimowy warto wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania i budowy. Podpowiemy ci, o czym nie można zapomnieć, by móc cieszyć się relaksem w ogrodzie zimowym.

Ogród zimowy całoroczny lub letni

Zależnie od tego, w jakim celu chcesz wybudować ogród zimowy, można wybrać ogród całoroczny lub też taki, z którego korzysta się w określonych okresach. Ogrody ogrzewane zapewniają możliwość użytkowania niezależnie od panujących na zewnątrz temperatur – dzięki możliwości zapewnienia stałej temperatury przez cały rok wiele osób decyduje się przenieść w takie miejsce tropikalne rośliny, wymagające odpowiednich warunków. Z kolei ogrody zimowe bez ogrzewania nadają się do okresowych hodowli roślin lub do wypoczynku w czasie, kiedy zewnętrzna temperatura sprawia, że przebywanie w oszklonej oranżerii nie jest niemiłe.

Ogród powinien mieć solidny fundament i bardzo dobrą izolację:

  • przeciwwodną,
  • termiczną,
  • przed nagrzewaniem.

Bez tych parametrów w krótkim czasie korzystanie z ogrodu zimowego może stać się uciążliwe, a wkrótce miejsce to będzie potrzebować gruntownego remontu. Jeśli ogród zimowy będzie przylegał bezpośrednio do domu mieszkalnego – a jest to opcja, którą wybiera większość osób – warto pamiętać o tym, by między fundamentami zapewnić dodatkową warstwę izolacji.

ogród zimowy

Ogród zimowy może mieć bardzo funkcjonalne przeznaczenie.

Ochrona przed słońcem

Z racji swojej konstrukcji, gdzie zarówno ściany, jak i dach wykonane są ze szkła, ogród zimowy jest miejscem, które podczas słonecznych dni bardzo szybko się nagrzewa. Latem temperatura panujące w środku może stać się nieznośnie wysoka, tak że ucierpią na tym hodowane tam rośliny, a ludzie nie będą mogli z przyjemnością wypoczywać. Dzieje się tak zwłaszcza jeśli ogród umiejscowiony jest na ścianie zwróconej w kierunku południowym lub południowo-zachodnim.

Wobec tego szkło powinno posiadać specjalne powłoki, które będą chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza – oczywiście zależy to od tego, w jakim celu budujemy ogród zimowy. Jeśli ma on być miejscem relaksu i będzie pełnić np. funkcje jadalni czy gabinetu, taka ochrona będzie niezbędna. Dach powinien być ponadto dodatkowo zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi – wzmacniane, hartowane szkło o wysokiej odporności na obciążenie będzie tu najlepszym wyborem.