Coraz popularniejszym rozwiązaniem spotykanym w polskich domach jest klimatyzacja. Polacy szukają urządzeń, które pozwolą im wypoczywać we własnym domu niezależnie od panujących na zewnątrz warunków. Z jakimi typami urządzeń najczęściej mamy do czynienia?

Typy klimatyzacji w naszych domach

Wybierając klimatyzację do domu warto wiedzieć, jakie w ogóle mamy opcje i jakie możliwości zapewniają nam poszczególne rodzaje urządzeń czy sposób ich montażu i obsługi.

  • Przenośne urządzenia – choć nazwa brzmi atrakcyjnie, samo urządzenie nie jest niestety ani zbyt wygodne w użytkowaniu, ani specjalnie skuteczne czy wydajne. Plusem jest niska cena oraz mobilność, natomiast minusem – głośna praca i konieczność dołączenia do klimatyzatora rury, przez którą ciepłe powietrze zostanie wydalone poza pomieszczenie.
  • Urządzenia stacjonarne typu monoblok – wmontowane w ścianę (lub okno) tak, by część wydalająca ciepłe powietrze znalazła się na zewnątrz. To niedrogie, aczkolwiek coraz rzadziej wybierane rozwiązanie, zapewniające średnią jakość klimatyzacji.
montaż klimatyzacji Kraków

Parowniki w urządzeniach typu split i multi-split znajdują się na zewnątrz budynku. Hałas i ciepłe powietrze nie przeszkadzają więc użytkownikom klimatyzowanych pomieszczeń.

  • Split – rozłączne urządzenia do klimatyzacji, obecnie zdecydowanie najpopularniejsze, zarówno na użytek prywatny, jak i w mniejszych lokalach użytkowych, usługowych itp. Dwa urządzenia – skraplacz i parownik – są odseparowane, dzięki czemu można umieścić klimatyzator w miejscu zapewniającym najlepszą wydajność jego pracy, która jest przy tym znacznie wyższa, niż w przypadku urządzeń jednoczęściowych.
  • Multi split – kilka jednostek wewnętrznych rozmieszczonych w różnych pomieszczeniach oraz jedna jednostka zewnętrzna. Poszczególne urządzenia w kolejnych pomieszczeniach można osobno regulować. Doskonale sprawdzają się w salach o większej powierzchni, w domach, w dużych mieszkaniach oraz w większych lokalach użytkowych.

Dopasowanie typu urządzenia do rodzaju pomieszczenia pozwala podnieść wydajność klimatyzacji. Nowoczesne systemy zapewniają przy tym nie tylko opcję chłodzenia, ale również ogrzewania, mają więc zastosowanie także zimą. Z kolei system pełnej klimatyzacji pozwala sterować także takimi czynnikami, jak poziom wilgotności powietrza oraz jego czystość. Tak zaawansowane opcje są korzystnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na kompleksowym zapewnianiu wyższej jakości przebywania w pomieszczeniach. To także wskazane, jeśli mieszka się w miejscu, gdzie zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz jest wysokie, lub w obiektach, w których stosowane są środki mogące negatywnie wpływać na zdrowie przebywających w pomieszczeniu osób.