Podstawowe informacje

Posiadanie pięknego, elegancko wyposażonego mieszkania lub domu jest marzeniem wielu z nas. Aby móc cieszyć się funkcjonalnym wnętrzem często decydujemy się na rozpoczęcie współpracy w wykfalifikowaną firmą remontową świadczącą usługi wykańczania wnętrz. Co oferuje nam rynek? Jak przebiega współpraca?

Wykańczanie mieszkań

Firmy zajmujące się wykańczaniem wnętrz oferują szeroką gamę usług. Zajmą się oni wykonaniem pojedynczych prac remontowych lub dokonają kompleksowego działania. Decydując się na drugą opcję oddajemy fachowcom puste, surowe mieszkanie lub dom, a po określonym czasie odbieramy gotowy, w pełni umeblowany obiekt. Prace są w tym przypadku wykonywane od A do Z, a my nie musimy martwić się ich przebiegiem. Jak wygląda taka współpraca? Na początku wraz z projektantem ustalany jest plan wykończenia obiektu.

Podejmowane są decyzje odnośnie ustawienia mebli, kolorów ścian oraz wszelkich innych szczegółów. Na podstawie ustaleń szacowany jest kosztorys świadczonych usług. Jeśli klienci są zadowoleni z ceny jak i ze współpracy z firmą, podpisywana jest umowa zawierająca każdy aspekt przebiegu procesu wykończenia wnętrz. Niektóre z firm oferują także wykonanie makiety 3D, która w jeszcze większym stopniu ułatwi projektowanie przestrzeni, a klienci będą mogli lepiej określić czego oczekują. Następnym krokiem jest ustalenie harmonogramu prowadzonych prac, do którego pracownicy od tej pory będą musieli się bezwzględnie stosować. Po przejęciu mieszkania rozpoczyna się proces wykańczania. Przedsiębiorstwa oferują nam wykańczanie łazienki poprzez wykładanie płytek lub glazury, malowanie, ocieplanie, obniżanie sufitu, układanie paneli, montaż sprzętów elektrycznych, przeróbki instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz wiele innych.

W przypadku gdy wybieramy opcję kompleksowego wykańczania wnętrz, wszystkie ustalone prace zostaną wykonane zgodnie z ustaleniami. Możemy jednak zdecydować się na skorzystanie z pojedynczych usług np. tylko z malowania. Niestety musimy być świadomi, że zakup pakietu prac zazwyczaj wiąże się ze znacznie niższymi kosztami niż w przypadku wykupywania pojedynczych usług. Podejmują decyzję o współpracy z firmą wykończeniową, musimy być pewni czego dokładnie chcemy.

Ułatwi to znacznie pracę fachowców danej firmy, a my nie będziemy narażeni na frustrację. Nie możemy także zapominać, że w sytuacji gdy korzystamy z kompleksowej usługi wykończeniowej raz ustalony projekt nie powinien być zmieniany podczas pracy. Częste zmiany połączone z niezdecydowaniem klienta znacząco utrudnią pracę specjalistów.

Jak wybrać dobrą firmę wykończeniową?

Obecnie na rynku funkcjonuje naprawdę spora liczba przedsiębiorstw świadczących tego typu usługi. Problemem może stanowić wybór z pośród nich jednej odpowiedniej, która spełni nasze wymagania. Aby podjąć rozsądną decyzję, w pierwszej kolejności należy przejrzeć jak najwięcej ofert.

Możemy ich szukać w Internecie lub sięgnąć porad znajomych lub rodziny. Współcześnie większość firm posiada swoje strony internetowe, dzięki którym możemy sprawdzić oferty i porównać cenniki. Sprawdźmy także opinie wystawione przez innych klientów oraz jeśli jest taka możliwość zorientujmy się jak długo dane przedsiębiorstwo utrzymuje się na rynku. Jeśli funkcjonuje już od dłuższego czasu, będzie to świadczyło o wysokiej jakości usług, które zadowalają klientów.

Pamiętajmy, żeby w tym przypadku nie kierować się ceną. Podejrzanie tanio wykonane usługi mogą być oznaką niedokładności lub niestaranności. Wnętrze, które chcemy wykończyć ma nam służyć latami, więc lepiej zainwestować trochę więcej pieniędzy w profesjonalną firmę, która sprawi, że nasze mieszkanie lub dom będzie wyglądało jak w naszych marzeniach.