W nowym budownictwie wentylacja zwykle jest dobrze zaprojektowana i poza sezonowymi przeglądami nie wymaga większego zachodu. Problemy pojawiają się w blokach i kamienicach, w których okna zmieniono z drewnianych na znacznie szczelniejsze — plastikowe. Szczególnie zimą, kiedy mieszkania są rzadziej wietrzone, mieszkańcy budynków wielorodzinnych narzekają na nadmierną wilgoć, nieprzyjemne zapachy. W źle wentylowanych mieszkaniach odpadają tapety, pojawia się grzyb, wypaczają się meble. Mieszkania często ulegają przebudowie, a niedoświadczeni budowlańcy bagatelizują otwory wentylacyjne, przerabiają je lub zatykają. W efekcie zaprojektowany w budynku cug zostaje zaburzony.

Proces udrażniania

wentylacjaAby udrożnić wentylację przede wszystkim zlokalizuj w mieszkaniu wszystkie kratki odpowiadające za wlot i wylot powietrza. Jeżeli kanały są zasłonięte szafą, tapetą lub np. zatkane przez poprzednich lokatorów, należy je odsłonić. Następnie sprawdź, czy nie są nadmiernie zakurzone. Duża warstwa zabrudzeń może po pierwsze zmniejszyć dopływ powietrza, a po drugie zanieczyszczać je drobnoustrojami. Kratki można ściągnąć i umyć pod bieżącą wodą. Pamiętaj też o regularnym wietrzeniu mieszkania i wmontowaniu w okna specjalnych nawiewników. Jeżeli przeczyszczenie kratek i wietrzenie mieszkania nie pomogło, problem może leżeć gdzie indziej i należy zgłosić go do spółdzielni mieszkaniowej. Ta powinna zbadać, czy we wszystkich lokalach mieszkalnych wywietrzniki i nawiewniki są udrożnione. Zdarza się, że w lokalu sąsiada zostanie zamontowany w miejscu niedozwolonym wentylator mechaniczny. Przez co cyrkulacja powietrza zostaje zaburzona. Dlatego jeśli chcemy ingerować w już istniejącą wentylację, najlepiej jest skorzystać z rady fachowca. Spółdzielnia powinna sprawdzić też drożność samego kanału wentylacyjnego, czy jego światło nie jest przez nic zaburzone. Czasami zdarza się, że gołębie lub inne zwierzęta próbując założyć gniazdo w kanale wentylacyjnym — zapchają go.

Jeżeli w domu wciąż pojawia się problem złej wentylacji warto zastanowić się nad zarzuceniem wentylacji grawitacyjne i zamontowaniem rekuperatora. W przypadku domu jednorodzinnego, będzie to własna inwestycja, zaś w bloku należałoby takie rozwiązanie zasugerować spółdzielni. Rekuperator to urządzenie, które wspomaga ekologiczną wymianę powietrza. Rekuperator wydmuchując ciepłe powietrze, ogrzewa to wdmuchiwane i przekazuje mu 50% ciepła. Dzięki czemu możemy zaoszczędzić na rachunkach. Dodatkowo rekuperator, zaopatrzony w odpowiedni filtr, uchroni nas przed zanieczyszczeniami powietrza, takimi jak zanieczyszczenia smogowe, kurz, wirusy i bakterie.

Czystość wentylacji

Pamiętaj, że każda wentylacja wymaga regularnego czyszczenia — przynajmniej raz na dwa lata, jednak częstotliwość prac należy dostosować do ilości zabrudzeń. Ekipa, która zajmuje się udrażnianiem wentylacji poprosi cię o zabezpieczenie urządzeń i mebli znajdujących się w obrębie pomieszczeń z otworami wentylacyjnymi. Następnie specjalistycznym robotem wykona inspekcję kanałów i przeczyści je balonami. Później nastąpi szczotkowanie, odsysanie zabrudzeń, by na koniec zdezynfekować instalację specjalistycznymi środkami. Jest to bardzo istotne, ponieważ tylko w taki sposób możemy zlikwidować grzyby, bakterie i drobnoustroje, które rozwijają się w wentylacji. Firma udrażniająca wentylację zobowiązana jest także do wykonania badań mikrobiologicznych i sporządzenia odpowiedniej dokumentacji.

Jeśli w mieszkaniu zauważasz nadmierną wilgotność, zapachy utrzymują się zbyt długo lub pojawił się grzyb — pamiętaj, by przede wszystkim sprawdzić, czy kanały wentylacyjne zostały udrożnione. Nie obawiaj się też wyciągnięcia ręki po pomoc specjalisty. Fachowcy swoim doświadczeniem nie tylko pomogą w naprawieniu problemu, ale też ułatwią zmniejszenie kosztów podczas udrażniania wentylacji i zadbają o to, by interwencje w prawidłowy przepływ powietrza nie musiały być za częste.