Jak wyglądały warunki pracy w przeszłości? Jeszcze w 1920 roku pracownicy, którzy budowali Empire State Building, nie korzystali z żadnych form ochrony przed upadkiem. Z tamtych czasów przetrwało popularne zdjęcie przedstawiające robotników siedzących na belce, machających beztrosko nogami i jedzących lunch na szczycie budowy. Co się zmieniło? Jak wyglądał rozwój sprzętu ochronnego dla osób pracujących na wysokości?

Pierwszy sprzęt BHP chroniący przed upadkiem

Na początku XX wieku przed upadkiem z dużej wysokości miała chronić ludzi lina przywiązana do pasa noszonego luźno wokół talii. Po raz pierwszy taki typ ochrony stosowali wspinacze. Wkrótce oczywiste stały się wady i zagrożenia, które wynikały z korzystania z pasów. Każdy upadek był bardzo niebezpieczny dla narządów wewnętrznych i kręgosłupa. Pas zachowywał skuteczność tylko wtedy, gdy pracownik spadał „poprawnie”, czyli poziomo w stosunku do ziemi. Jeżeli człowiek spadał „nieprawidłowo”, pas mógł zostać podciągnięty pod pachy lub osoba mogła w ogóle wypaść z pasa.

Spadochroniarstwo a szelki BHP

Pod koniec pierwszej połowy XX wieku projektanci pracowali nad sprzętem, z którego pracownik by nie wypadł i który przyczyniłby się do lepszego rozkładu sił. Inspiracją stały się uprzęże stosowane przez wojskowych spadochroniarzy. Pierwsze szelki były jednak ciężkie i niewygodne, a przez to niestosowane powszechnie. Dzięki pomocnemu odzewowi pracowników oraz rosnącej potrzebie powstania funkcjonalnego sprzętu chroniącego przed upadkiem, udało się zmodernizować dotychczasowy produkt. Opracowano nowe szelki, które były łatwiejsze w użyciu i nie wymagały skomplikowanego wiązania różnych taśm i lin.

Prace wysokościwe

Współczesne szelki i uprzęże BHP

W XXI wieku szelki bezpieczeństwa zaczęły być projektowane na wzór uprzęży rekreacyjnych, stosowanych np. przez wspinaczy. Był to bardzo ważny krok w postępie sprzętu BHP. Szelki zaczęły być wykonywane z wytrzymalszych materiałów, zaczęto wykańczać je miękkim obramowaniem, co wpłynęło pozytywnie na komfort noszenia. Uprzęże stały się lekkim i wygodnym elementem wyposażenia pracowników.

Sprzęt BHP chroniący przed upadkiem a teraźniejszość

Najnowsza generacja uprzęży rozwiązuje wszystkie kluczowe potrzeby robotników. Cechuje ją komfort, łatwość obsługi i trwałość. Takie funkcje jak blokowanie, szybkie łączenie klamer czy innowacyjne regulatory tułowia wyeliminowały potrzebę ciągłego poprawiania uprzęży. Wykorzystanie oddychających tkanin, lekkiego aluminium i wyściółek z przewiewnej siateczki stało się powszechne w produkcji uprzęży pracowniczych. Jednak najważniejszym efektem ewolucji szelek bezpieczeństwa jest to, że znacznie polepszyło się ogólne bezpieczeństwo osób wykonujących prace na wysokości. Dziś na rynku artykułów BHP można znaleźć różne rodzaje szelek i uprzęży. Warto wybrać te, które są najlepiej dostosowane do rodzaju podejmowanej pracy.