Wiele osób marzy o budowie własnego domu energooszczędnego. To nie tylko świetna inwestycja w przyszłość, ale również wspieranie naturalnego środowiska i spore oszczędności w zakresie opłat. Jednakże od 2021 trudniej będzie wybudować dom energooszczędny ze względu na zmienione zasady i zupełnie nowe przepisy. Jakie wymogi zatem powinien spełniać dom energooszczędny, aby móc go wybudować bez większych przeszkód?
Zmiany w prawie budowlanym w 2021 sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad wybudowaniem własnego domu jednorodzinnego. Nic w tym dziwnego – zaostrzenie prawa polega przede wszystkim na większym nacisku na budowie domów z większą wydajnością energetyczną. Co się z tym wiąże – domów bardziej przyjaznych środowisku. Chociaż z pozoru wydaje się to skomplikowane, z pomocą dobrego architekta oraz stworzonego przez niego projektu, może się okazać, że budowa domu nigdy nie była prostsza.
Nowe przepisy budowlane na 2021
Zaostrzenie prawa budowlanego od 2021 wiąże się z wieloma decyzjami, które będą musieli podjąć właściciele gruntu zanim zdecydują się na budowę domu jednorodzinnego. Co zatem każdy powinien wiedzieć zanim kupi projekt domu i wdroży plan budowy? Czy konieczne będzie spełnienie określonych warunków technicznych? Czy pomoc architekta będzie niezbędna przy budowie domu?
Od 2021 roku weszło nowe rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczącej kwestii energetycznej państw członkowskich. W związku tym musiały zmienić się przepisy prawa budowlanego odnoszące się do warunków zapotrzebowania każdego budynku w energię. Ostatecznie powstały konkretne wymogi jakie powinno spełniać każde gospodarstwo domowe i wynika z tego, że od 2021 każdy nowo wybudowany dom będzie musiał być energooszczędny.
Zmiany dotyczą zupełnej zmiany na pogląd wprowadzania do domów jednorodzinnych odnawialnych źródeł energii oraz innych energooszczędnych rozwiązań. W praktyce będzie chodziło o wybudowanie domu o praktycznie zerowym zużyciu energii.
Domy energooszczędne – jakie wymogi musi spełnić?
Wymogi budowy nowych domów energooszczędnych będą opierały się na trzech obszarach:
- konieczna będzie modernizacja kotłów grzewczych (w na przykład pompy ciepła), a także zainwestowanie w urządzenia pozyskujące energię odnawialną,
- zmiana w ograniczeniach na zapotrzebowanie budynku w energię pierwotną,
- zmiana konstrukcji budynku tak, aby był on bardziej energooszczędny.
Od tego roku każdy nowy budynek jednorodzinny będzie musiał spełnić wszystkie wytyczne WT2021, czyli rozporządzenia według którego współczynnik zużycia energii pierwotnej Ep nie będzie przekraczał ustalonych wartości. Według tego wskaźnika konieczne będzie ograniczenie rocznego zapotrzebowania budynku w energię pierwotną – przede wszystkim do zasilania urządzeń elektrycznych, oświetlenia czy podgrzewania wody. Obecnie wskaźnik Ep nie może przekroczyć 70, gdzie jeszcze kilka lat temu wartość zamykała się na 95 Ep. Niestety, tak niskiego wskaźnika nie można osiągnąć przy zwyczajnych metodach projektowania i budowy domu – konieczne będzie do tego zainwestowanie w energooszczędne materiały i metody konstrukcyjne.
Oprócz inwestycji w pompy ciepła czy panele słoneczne, istotne będą elementy konstrukcyjne budynku. Zmieniły się przepisy dotyczące ocieplenia domu, a także wyboru konkretnych okien. Okazuje się, że domy wybudowane od 1 stycznia 2021 będą musiały mieć zdecydowanie grubsze ściany – kwestia dotyczy przede wszystkim stropów i ścian, których grubość ma zapewnić lepszą termoizolacyjność.
Domy jednorodzinne w dalszym ciągu będą musiały posiadać świadectwo energetyczne, ważne przez 10 lat.
Pomoc architekta przy tworzeniu projektu domu energooszczędnego
Wiele osób, które będą chciały wybudować w niedługim czasie dom, powinny skorzystać z pomocy architekta, który kompleksowo przygotuje projekt domu zgodny z zaostrzonymi przepisami prawa budowlanego. Warto poprosić o pomoc projektanta specjalizującego się w przygotowywaniu projektów energooszczędnych domów ze względu na to, że projekt faktycznie będzie spełniał wymagania, a współczynnik Ep ostatecznie nie przekroczy normy.
Kupno projektu domu będzie wiązało się z koniecznością sprawdzenia wszystkich energooszczędnych rozwiązań. Dlatego jeszcze na etapie wyboru projektanta warto zwrócić uwagę na specjalistów, którzy zajmują się tworzeniem projektów domów z gotowymi rozwiązaniami energooszczędnymi. W ten sposób zyskujemy pewność, że nasz dom otrzyma świadectwo energetyczne, a gospodarstwo domowe ograniczy korzystanie energii z elektrowni.