Przystępując do budowy domu najpierw dobrze byłoby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki budulec będzie potrzebny. Są przecież domy murowane, ale też istnieje możliwość wybudowania domu z drewna lub ekologicznego (w którym notabene także wykorzystuje się drewniane konstrukcje). Zarówno w drugim, jak i trzecim przypadku wykorzystuje się do tego celu drewno z tartaku. Czym jednak ów tartak jest?
Czym zajmuje się na co dzień tartak?
Jest to zakład (miejsce), które zajmuje się przetwarzaniem wyciętych pni drzew na formy bardziej użyteczne, jak bale, deski, listwy. Przy budowie domu wykorzystywane w głównej mierze jest drewno przetarte, poddane specjalnej obróbce, które profesjonalnie nazwane jest drewnem obrzynanym. Jest to rzecz jasna dużo droższy materiał, niż gdyby zechciało się zakupić drewno nieobrzynane. Jednak ten rodzaj nie nadaje się do budowy domu. W gwoli ścisłości dobrze jest wyjaśnić, że drewno bez obrzynania wyglądem przypomina deski, ale z korą po obu stronach krawędzi. Kupując budulec w tartaku dobrze jest też rozważyć opcję zakupy drewna struganego.
Rodzaj ten oczywiście jest jeszcze droższy, ale jednocześnie jest bardziej odporne na płomienie. Jak to się dzieje? Za pomocą specjalnej obróbki (z każdej strony jest strugane), powodującej wygładzenie drewna z każdej strony i to sprawia, ze płomienie niejako ślizgają się po jego powierzchni. Decydując się na zakup drewna z tartaku ma się pewność, że jest to surowiec dobrze wysuszony. My polecamy wam odwiedzić to miejsce, jeżeli zależy na drewnie wyłącznie najlepszej jakości – drewno TomDrew Oczywiście istnieje możliwość zakupienia asortymentu mokrego- jest to opcja dla oszczędnych, bo drewno takie jest tańsze. Minusem zakupu takiego niewysuszonego materiały jest to, że przed przystąpieniem do budowy drewno należy samodzielnie wysuszyć. Mokre drzewo na nic się nie przyda. Domowe suszenie niczym może się nie różnić od tego wykorzystywanego w tartaku, bo i tam budulec często suszony jest w sposób naturalny.
Czy warto samodzielnie suszyć drewno?
Trzeba jednak pamiętać, że czas wysuszenia trwa około dwunastu miesięcy. Chcąc samodzielnie wysuszyć zakupiony materiał trzeba wiedzieć, w jaki sposób to zrobić. Przede wszystkim deski (bądź belki) muszą być wystawione na świeżym powietrzu, ułożone jedna na drugą pod obowiązkowym zadaszeniem. W przeciwnym razie nie ma najmniejszego sensu rozpoczynanie procesu wysuszania, ponieważ spadnie deszcz i cały wysiłek idzie na marne. Układając drewno powinno się również pamiętać o pozostawieniu przestrzeni między poszczególnymi częściami na swobodny przepływ powietrza. Można podczas układania drewna, wsadzić pomiędzy elementy patyki oddzielające jedną bale od drugiej. dobrze jednak, że w tartaku zawsze jest możliwość zakupienia drewna już suchego, które staje się takie nie tylko dzięki warunkom naturalnym, ale także na skutek suszenia komorowego.
I po raz kolejny zostają podniesione koszty przy zastosowaniu tej opcji, a to dlatego, że materiał wkładany jest do specjalnych komór na kilkanaście godzin i ogrzewane jest bardzo wysoką temperaturą. Jak powszechnie wiadomo wszystko co poddane jest działaniu wysokiej temperatury sprawia, że staje się to wyjałowione. Tak samo jest w przypadku drewna, które po suszeniu komorowym jest zdrowsze, bo pozbawione wszelkich mikroorganizmów.