Cyklinowanie podłogi to proces, który polega na zeszlifowaniu warstwy z podłogi, która jest uszkodzona. Cały proceder wiąże się z odnawianiem podłogi w całym pomieszczeniu lub w miejscu, w którym posadzka została uszkodzona. Do przeprowadzenia procesu cyklinowania, należy posiadać konkretne maszyny i preparaty. Aby nadać naszej podłodze nowy, lepszy wygląd i wytrzymałość, trzeba cyklinować podłogę według określonych zasad. Często, cyklinowanie podłóg odbywa się w połączeniu lakierowania lub olejowania.

Kiedy warto wykonać cyklinowanie podłóg

Na samym początku, warto dodać, że cyklinowanie powinno odbywać się co kilka lat. Dzięki regularnemu cyklinowaniu, nasza podłoga zyska dodatkową warstwę ochronną. Poza tym, podłoga, która jest regularnie pielęgnowana, będzie elegancko wyglądać. Czynność tę zaleca się wykonywać w sytuacji, gdy nasza posadzka nie była nigdy odpowiednio pielęgnowana. Lakierowanie lub olejowanie podłogi, może powodować wgłębienia lub powstawanie pęcherzyków, jeśli podłoga lub panele nie były wcześniej odnawiane. Poza tym, czynność ta musi zostać wykonana, gdy na naszej posadzce widoczne są uszkodzenia, starcia lub wgłębienia. Cyklinowanie pozwala nam na bardzo dokładne zeszlifowanie uszkodzonej warstwy podłogi. Często jednak, cyklinowanie podłogi umożliwi nam pozbyć się wszystkich warstw lakierniczych oraz warstwy drewna, która została zniszczona.

Jak cyklinować podłogę?

Do cyklinowania podłóg, należy użyć takich maszyn jak cykliniarka taśmowa lub szlifierek krawędziowych. Pierwszy rodzaj maszyn jest dość ciężki – sprawdzi się on przy podłogach, które są przyklejone lub przymocowane do podłoża. Trzeba więc pamiętać, że podłoga ‘pływająca’, czyli tylko ustawiona, wymaga użycia innych maszyn lub ręcznego cyklinowania. Dodatkowo, cykliniarka taśmowa sprawdzi się w miejscach łatwo dostępnych. Szlifierka krawędziowa natomiast posłuży nam do cyklinowania miejsc trudniej dostępnych. Cyklinowanie należy powtarzać około 5 razy. Za każdym razem, musimy zmieniać papier ścierny na drobniejszy. Pozwoli nam to na dokładne zeszlifowanie całej uszkodzonej warstwy z posadzki.

Cyklinowanie podłóg warto zamówić na www.dobrycykliniarz.pl – katalogu firm cykliniarskich!

Przy cyklinowaniu podłóg, bardzo istotny jest rodzaj drewna. Posadzki z drewna twardszego – jesion lub dąb – należy cyklinować od gradacji 36 do 100. Natomiast miękkie rodzaje drewna – jawor, świerk, sosna – od 36 do 120. Jeśli nasza podłoga nie jest aż tak bardzo zniszczona, wystarczy cyklinować ją tylko raz.
Po skończeniu cyklinowania, należy wyszpachlować całą posadzkę – należy bowiem wypełnić wszystkie wgłębienia i rysy specjalną masą z żywicy. Dzięki temu nasza podłoga będzie miała jednolity poziom, a wszelkie szczeliny zostaną usunięte. Później, szlifujemy drewno drobnym papierem ściernym. Po szlifowaniu należy nanieść podkład na podsadzkę – zapewni nam to lepsze zabezpieczenie podłogi. Gdy podkład wyschnie, możemy polakierować podłogę, pod warunkiem, że nie była ona wcześniej olejowana. Lakierowanie powtarza się 2 lub 3 razy. Trzeba jednak zaczekać z nałożeniem kolejnych warstw. Schnięcie lakieru może trwać nawet kilkanaście godzin. Istotne jest jednak, by od ostatniego cyklinowania nie upłynęła doba – w takim przypadku warstwy lakieru mogą się ze sobą nie związać. 3 warstwy lakieru zapewnia nam odporność i wytrzymałość posadzki. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych rodzajach drewna, stosuje się impregnowanie lub woskowanie. Warto pamiętać, że cyklinowanie podłogi to proces, który najlepiej jest powierzyć specjaliście. Jeśli w sposób niewłaściwy wykonamy cyklinowanie, posadzka może ulec zniszczeniu. Odnawianie podłogi jest często koniecznym procesem, jednak warto poczekać na interwencję fachowca, który wykona wszystkie czynności we właściwy sposób.