Geowłókniny mają liczne zastosowania – nie tylko w budownictwie drogowym czy przygotowywaniu terenów pod sztuczne zbiorniki wodne. Warto wiedzieć więcej o tym materiale, ponieważ możemy wykorzystać jego zalety także w przestrzeni naszego ogrodu czy na działce budowlanej.
Tworzenie geowłókniny
Geowłókniny to specjalnie połączone ze sobą włókna z tworzywa sztucznego. Łączenie odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to metoda igłowania, nazywana również przeszywaniem. Natomiast, drugą metodą jest łączenie włókien w sposób termiczny. Jest to nazywane również zgrzewaniem. Włókna, które są łączone są powstałe z polipropylenu lub z poliestru. Materiał ten gwarantuje wytrzymałość. Jest on bardzo mocny i niezawodny w użyciu. Geowłókniny sprawdzają się świetnie przy budowach boisk, lotnisk, ogrodów czy gmachów. Materiał ten jest używany dość często i z powodzeniem ze względu na swoje zastosowanie.
Zastosowanie geowłókniny
Geowłóknina świetnie się nadaje na rozdzielanie wielu warstw gleby o różnym typie uziarnienia. Jest to potrzebne, a czasami wręcz konieczne, żeby wierzchnia warstwa gleby była równa. Tylko na wyrównanej i stabilnej powierzchni można postawić dom, wylać beton czy rozpocząć budowę ogrodu. Geowłókniny można dzielić na różne typy, na przykład kolor, grubość, gramaturę i długość. Owa różnorodność przydaje się w momencie, gdy mamy do czynienia z różnymi typami budowy czy gleby. Geowłókninę można zastosować na przykład przy umacnianiu krawędzi brzegu rzeki, żeby zapobiec osuwaniu się gleby.
Najważniejsze zalet
Geowłóknina doskonale przepuszcza wodę, co sprawia, że gleba o różnym uziarnieniu jest stale nawadniana w odpowiedniej ilości. Położenie geowłókniny pomiędzy różnymi warstwami gleb, pomaga wyrównać ją doskonale. Zaletą geowłóknin jest także idealna separacja warstw gleby. Działa ona także przeciwerozyjnie. Geowłóknina jest wykonana z tworzywa sztucznego, dzięki czemu nie rozkłada się pomiędzy różnymi warstwami gleby i nie wpływa w żaden sposób na ukwaszenie gleby, ponieważ ma obojętne pH.
Ewentualne wady, jakie mogą wyniknąć z nieprawidłowego użycia materiału
Geowłóknina wykonana w sposób zgrzewania, czyli termicznego łączenia włókien, może przepuszczać mniej wody niż ta wykonana w sposób igłowania. Sama geowłóknina nie posiada większych wad, jednak wszystko zależy od tego, jak i do jakiego rodzaju pracy ją dobieramy. Geowłóknina, jeżeli zostanie źle dobrana, prawdopodobnie nie spełni naszych oczekiwań. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór geowłókniny do rodzaju podłoża.
Najczęstsza przydatność geowłókniny
Geowłóknina najczęściej przydaje się przy różnego rodzaju budowach. Użycie geowłókniny okazuje się dość często niezbędne z tego powodu, że służy ona wyrównaniu gleby. Jest to konieczne do porządnego przeprowadzenia planu budowy czy remontu. Równomiernie rozdzielona gleba za pomocą geowłókniny powoduje, że nie będzie się ona ani osuwać ani zapadać. Natomiast budynek, który zostanie postawiony na owej glebie, będzie stabilny. Geowłóknina przyda się również, gdy będzie potrzebne wyrównanie terenu znajdującego się nad wodą. Czasami należy zadbać o to, żeby ziemia, która okala rzekę czy jezioro, nie osuwała się do niego.